Technologie

Windows 11 – będzie darmowa aktualizacja dla starszych systemów?

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 4 minuty!

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących nowego systemu z okienkami. Microsoft już oficjalnie zapowiedział, kiedy możemy się spodziewać darmowej aktualizacji systemu Windows 10 do najnowszej wersji – Windows 11. Ze wstępnie udzielonych przez Microsoft informacji wynika, że taka sposobność ma być dostępna co najmniej przez rok.

Co do samych aktualizacji, Microsoft również tutaj poczynił postępy – zamiast dwóch dużych Windows 11 będzie otrzymywać jedną większą aktualizację co rok, oraz mniejsze aktualizacje bezpieczeństwa co miesiąc tak, jak wcześniej. Ponadto paczki z aktualizacjami mają być o 40% mniejsze niż wcześniej, a dodatkowo system postara się oszacować czas potrzebny na przeprowadzenie aktualizacji. Ta druga funkcja może okazać się przydatna, dzięki czemu dowiemy się, czy przed wyjściem z biura zdążymy jeszcze zainstalować aktualizację 😊

Mam Windows 7, mogę mieć Windows 11?

Niestety nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia czy starsze systemy również dostaną darmową aktualizację do nowych okienek. Nie mniej jednak, jak czytamy na stronie Lenovo, taka aktualizacja z systemu Windows 7, będzie wymagała od nas czystej instalacji – to oznacza, że będzie trzeba wykonać kopię zapasową swoich danych, aby później móc je przywrócić. Niestety, ale różnica w strukturze systemów jest zapewne zbyt duża, aby dało się przeprowadzić aktualizację z tak starego rozwiązania, jakim jest Windows 7, do jego młodszego brata, Windows 11 z zachowaniem danych i ustawień systemu.

Kiedy możemy spodziewać się aktualizacji dla posiadaczy Windows 10? Niestety dopiero w przyszłym roku – ta zacznie trafiać do użytkowników dopiero w pierwszej połowie 2022. Nie oznacza to jednak, że dopiero od przyszłego roku będziemy mieli styczność z nowym OS’em giganta z Redmond – jeszcze w 2021 roku Windows 10 ma się pojawić na urządzeniach dostępnych w sklepach stacjonarnych. To oznacza, że kupując nowego laptopa, jest szansa, że będzie on już z „jedenastką”.

Jeżeli natomiast chcecie sprawdzić, czy wasze urządzenie spełni wymagania nowego systemu operacyjnego, możecie to sprawdzić tutaj.

Polub nas i śledź nas: