Bezpieczeństwo

UWAGA! Nowa fala ataków phishingowych

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 4 minuty!

Święta już niemal za pasem, a w związku z tym na pewno większość z nas będzie mierzyć się z zakupami prezentów i upominków dla naszych bliskich. W ostatnich dniach mieliśmy także Black Friday oraz Cyber Monday, który również jest katalizatorem dla tego typu zachowań wśród konsumentów, ale czy tylko wśród nich? Otóż nie. Jest to również gorący okres dla… cyberprzestępców.

Przejdźmy od razu do meritum – planujesz zakupy Online w najbliższym czasie? To miej się na baczności! Okres świąteczny to idealny czas nie tylko na spotkania z rodziną i obdarowywanie się zakupionymi wcześniej upominkami. To również okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy wykorzystują naszą nieuwagę w celu wyłudzenia od nas pieniędzy, przejęcia dostępu do naszych kont bankowych w celu ich „wyczyszczenia” czy zainfekowania naszych urządzeń (szczególnie mobilnych!).

Okres taki jak ten jest idealną okazją do tego, aby wykorzystać wzmożoną aktywność kupujących, którzy oczekują na swoje przesyłki. Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y z linkami do fałszywych stron, które podszywają się pod usługi kurierskie i próbują nakłonić użytkownika do podjęcia określonych interakcji na ich stronie – np. „dopłaty” do przesyłki, czy pobrania aplikacji śledzącej paczkę.

W procesie dokonywania „dopłaty” przestępcy przejmują dane dostępu do naszego konta bankowego lub w przypadku zainstalowania aplikacji, ta wykradnie dane logowania z naszego smartfona w momencie, kiedy będziemy z aplikacji korzystać. Poniżej możecie znaleźć przykłady takich wiadomości SMS.

Pamiętajmy również, że to niekoniecznie muszą być wiadomości dotyczące przesyłek. W ostatnim czasie osobiście miałem „przyjemność” otrzymać następujące próby phishingowe w postaci wiadomości SMS ze szkodliwymi linkami:

A to niestety tylko kropla w morzu… Cyberprzestępcy to bardzo kreatywne osoby więc sposoby, jakie będą chcieli wykorzystać w celu wyłudzenia od nas informacji lub zainfekowania naszego urządzenia, mogą być naprawdę różne – stąd niestety nie ma jednego złotego środka, aby przestrzec się przed tego typu próbami wyłudzenia. Pamiętajcie natomiast, aby w każdej sytuacji stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Bądźcie bezpieczni!

Polub nas i śledź nas: