Windows Server 2019 miał swoją premierę 1 października 2018r. Występuje on w 3 edycjach: Datacenter, Standard oraz Essentials. W najnowszym produkcie oprogramowania serwerowego firmy Microsoft mamy do czynienia z tym samym modelem licencjonowania, który dostępny jest już od wersji 2016 – Rdzeń + CAL (Core + CAL).
Licencje Windows Server możemy zakupić na wiele sposobów.
Licencje wieczyste dostępne są w umowach grupowych lub dostarczane wraz ze sprzętem – licencje preinstalowane OEM (Original Equipment Manufacturer).

Od niedawna jednak mamy również możliwość zakupu licencji serwerowych i dostępowych w modelu subskrypcyjnym. Oznacza to, że możemy płacić za Windows Server i SQL rocznie w umowie CSP (Cloud Solution Provider). W tym kanale dystrybucji istnieje również możliwość płatności co 3 lata. Więcej o tym modelu opublikujemy we wrześniu.
Kolejną możliwością skorzystania z Windows Server są rozwiązania chmurowe Microsoft czyli Azure.

O tym jednak można mówić i pisać bez końca, gdyż na portalu Azure możemy zaprojektować środowisko dostosowane idealnie do naszych potrzeb.
Możliwości są nieograniczone. Możemy uruchomić maszynę wirtualną (VM) z wybranym systemem, która będzie miała dokładnie taką liczbę procesorów, przestrzeń dyskową i ilość RAM jakiej potrzebujemy. Jeżeli uruchomimy VM z systemem Windows Sever, nie potrzebujemy licencji dostępowych na użytkowników ani urządzenia, które uzyskują dostępu do zasobów serwera. Licencje dostępowe są skalkulowane w cenie subskrypcji Azure.

Możemy również stworzyć środowisko hybrydowe:
Na przykład kupując licencję Windows Server w umowie grupowej z pakietem Software Assurance, otrzymujemy benefit Hybrid Use Benefit, o którym pisał Filip w artykule „Wybrane korzyści Software Assurance dla produktów serwerowych – cz. 2”

Możemy zatem skonfigurować dowolną maszynę wirtualną bez systemu operacyjnego (Linux) i wykorzystać lokalne rozwiązanie w chmurze.
Poza tym Azure w zakresie serwerów daje nam możliwość uruchomienia kopii zapasowej (backup) w chmurze, dzięki czemu nie płacimy za utrzymanie środowiska zapasowego lokalnie, a jedynie w przypadku awarii i w momencie odzyskiwania danych. Możemy również wykupić przestrzeń dyskową (Azure Storage), bazę danych jako usługę i wiele, wiele więcej.
W tym artykule jednak temat został tylko delikatnie poruszony, gdyż każdy z powyższych akapitów mogłabym rozwinąć na minimum kilka stron. Ciężko też opisać wybrane scenariusze, gdyż jest ich tyle co klientów, z którymi rozmawiamy.

Dobrą praktyką, którą stosuje już coraz więcej polskich przedsiębiorstw, jest konsultacja z Partnerem Microsoft przed każdym wdrożeniem oprogramowania. Proces Software Asset Management pozwala na dogłębną analizę procesu zarządzania oprogramowaniem. W momencie kiedy klient posiada pełną wiedzę o zasobach IT, zyskuje silną pozycję negocjacyjną z dostawcami oprogramowania oraz świadomie wybiera najbardziej optymalne rozwiązania, modele licencyjne i umowy. Dzięki temu firmy płacą jedynie za to, z czego korzystają unikając przeszacowania lub niedoszacowania licencyjnego, jednocześnie obniżając całkowity koszt posiadania oprogramowania (TCO).

Możliwości nabycia oprogramowania jest mnóstwo, a każda firma charakteryzuje się inną specyfiką. Nie ma zatem jednego, słusznego rozwiązania. Zalecamy więc wcześniejszą konsultację przed transformacją technologiczną, aby nie wpaść w pułapkę licencyjną i zminimalizować ryzyko biznesowe.

Mnogość rozwiązań, które oferuje Microsoft i częste zmiany zasad licencjonowania, spowodowały, że działy IT w firmach, coraz częściej potrzebują zaufanych konsultantów SAM.

Auditoria postanowiła podzielić się wiedzą na ten temat i ruszyła z warsztatami licencyjnymi w Polskę!

Od początku roku w naszym portfolio znajduje się już 25 referencyjnych klientów, m.in. AB S.A., Daicel Safety System Europe, Fibaro, Golpasz, Grupa Pieprzyk, Hurtownie Elektryczne Kopel, Kotrak, Litex Service, Marwit, Noma2, PW Autos, Rawlplug, Sanpol, Santander TFI oraz uczelnie wyższe takie jak Collegium Da Vinci. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania – w Poznaniu zebraliśmy aż dwie grupy i uruchomiliśmy dodatkowy termin warsztatów!

Zapraszamy na warsztaty wszystkich, którzy potrzebują usystematyzowania wiedzy z zakresu licencjonowania produktów i usług Microsoft. Polecamy szkolenie zarówno nowym członkom działów IT, jak i zaawansowanym License Managerom.

Szczegóły dostępne na stronie WARSZTATY LICENCYJNE.

Polub nas i śledź nas: