Bezpieczeństwo

Rosja największym cyberzagrożeniem?

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 3 minuty!

Microsoft niedawno opublikował swój najnowszy raport dotyczący cyberobrony, z którego wynika, że Rosja odpowiadała za ponad połowę wszystkich cyberataków zaobserwowanych przez Microsoft w ciągu ostatniego roku.

Gigant opublikował swój raport w czwartek, a obejmuje on okres od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r. Najważniejszym punktem badania jest to, że ataki ze strony rosyjskich cyberprzestępców stanowią aż 58 procent wszystkich włamań cybernetycznych. Warto również zwrócić uwagę na istotny fakt – wskaźnik skuteczności hakerów w tym kraju wzrósł z 21 do 32 procent między 2020 a 2021 rokiem.

Trzy kraje będące najczęstszym celem tych ataków to Stany Zjednoczone, Ukraina i Wielka Brytania. Badanie pokazuje, że głównym celem padały agencje rządowe zajmujące się gromadzeniem danych wywiadowczych – wzrost aktywności dla tego typu celów wzrósł z 3% w 2020 r. do 53% w 2021 r. Hakerzy skupiają się głównie na agencjach zajmujących się polityką zagraniczną, bezpieczeństwem narodowym lub obronnością, jak np. amerykańska firma Solar Winds zajmująca się oprogramowaniem do monitorowania sieci.

Raport posiada aż 134 strony i jest kompilacją danych oraz spostrzeżeń zebranych i zaobserwowanych przez firmę giganta z Redmond. Jego głównym celem jest pomoc firmom, organizacjom i rządom na całym świecie w lepszym zrozumieniu cyberświata i ochronie danych. Jest to lektura obowiązkowa dla każdej osoby, która ma styczność z cyberbezpieczeństwem w swojej organizacji. Pełen raport możecie znaleźć na oficjalnej stronie Microsoft.

Polub nas i śledź nas: