Technologie

Premiera Windows Server 2022 – dostępny w Azure oraz VLSC

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 4 minuty!

Niedawno pojawiło się kilka ciekawych informacji dotyczących kolejnej już odsłony Windows Server, którą oznaczono rokiem 2022 (jak można było się spodziewać 😉 ), a na którego wszyscy czekają już z niecierpliwością. Microsoft pracuje nad tą wersją już od ponad kilkunastu miesięcy, ale niebawem powinna ona ujrzeć światło dzienne – w zasadzie to prawie tak jest.

Niedawno pojawił się on dla klientów w Centrum usług licencjonowania zbiorowego (VLSC). Ponadto pliki obrazów Windows Server 2022 są również dostępne na platformie Azure, w witrynie Product Evaluation Center oraz witrynie Visual Studio.

Gigant z Redmond zaktualizował swoją stronę z dokumentacją cyklu życia produktu Windows Server 2022 w dniu 18 sierpnia, jednocześnie wskazując, że ​​cykl pomocy technicznej dla nowego oprogramowania rozpoczął się właśnie w tym dniu. Główne wsparcie dla produktu zakończy się 13 października 2026 r., a rozszerzone wsparcie 14 października 2031 r.

Istotną kwestią jest fakt, iż wcześniejsze wersje Windows Server 2016 i 2019 dostępne były w dwóch głównych kanałach wydań:

  • Long-Term Servicing Channel (LTSC)
  • Semi-Annual Channel (SAC)

Kanał LTSC zapewnia długoterminową opcję skupiającą się na stabilności, podczas gdy kanał półroczny SAC zapewniał częstsze wersje, umożliwiając klientom szybsze korzystanie z innowacji. Począwszy od systemu Windows Server 2022, dostępny jest jeden podstawowy kanał wydania – Long-Term Servicing Channel.

Co nowego w Windows Server 2022?

Ciekawi, co nowego znajdziemy w Windows Server 2022? Poniżej kilka wybranych nowych funkcji, które według Microsoft mają znaleźć się w nowym produkcie:

  • Możliwość zastosowania zaawansowanej, wielowarstwowej ochrony przed zagrożeniami, którą można łatwo włączyć dzięki secured-core server.
  • Bezpieczna łączność z zasobami o znaczeniu krytycznym dla firmy z dodatkową warstwą zabezpieczeń podczas przesyłu danych, w tym domyślnie włączoną obsługą protokołów HTTPS i TLS 1.3.
  • Możliwość zarządzania lokalnym środowiskiem Windows Server za pomocą usługi Azure Arc
  • Najnowsze centrum administracyjne systemu Windows zapewniający ulepszone zarządzanie maszynami wirtualnymi.
  • Uproszczona migracja lokalnych serwerów plików do Azure dzięki Storage Migration Service
  • Nowe narzędzie do kontenerów w Windows Admin Center do aktualizacji aplikacji .NET

Niebawem zapewne poznamy więcej szczegółów, zarówno dotyczących funkcjonalności produktu, jak i jego licencjonowania. Jeżeli chcecie być na bieżąco, pamiętajcie regularnie odwiedzać naszego bloga oraz śledzić nasze media społecznościowe. Więcej informacji niebawem!

Polub nas i śledź nas: