W tym artykule omówię i wyjaśnię prawo do obniżenia wersji/edycji (czyt. downgrade) oprogramowania Microsoft w najczęściej nabywanych przez klientów programach licencyjnych tj. Volume Licensing (VL), Original Equipment Manufacturer (OEM) oraz Retail (FPP – Full Package Product).

Microsoft jako potężny dystrybutor oprogramowania, zezwala swoim produktom i ich użytkownikom na korzystanie z wstecznych wersji oprogramowania, jeśli nabyliśmy licencję na produkt z tej samej rodziny w wersji wyższej. Przysługuje nam wtedy tzw. „Downgrade rights”.

Na tym etapie powinniśmy umieć już rozróżniać „wersję” oprogramowania od jej „edycji”. W skrócie edycja produktu odnosi się do jego funkcjonalności, a wersja jest wyznacznikiem różnicy generacyjnej.

Przykład 1

PRODUKT – Microsoft Office Professional Plus 2016
EDYCJA – Microsoft Office Professional Plus 2016
WERSJA – Microsoft Office Professional Plus 2016

Downgrade w poszczególnych programach licencyjnych

• Volume Licensing
Wszystkie nabyte licencje w tym kanale dystrybucji posiadają prawo downgrade.

• OEM
Tylko niektóre oprogramowanie systemowe oraz serwerowe posiada prawo downgrade.

• FPP
Tylko niektóre oprogramowanie serwerowe posiada prawo downgrade.

Windows

Należy zwrócić tu duża uwagę na produkty FPP (BOX) dla Windows – ten kanał dystrybucji nie zezwala na downgrade. Natomiast posiadając licencję OEM na Windows 10 Pro możemy obniżyć wersję naszego systemu tylko do Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Professional. Możemy zaobserwować tu również pewną zależność – obniżamy wersję produktu, a nie jego edycję ! Jeśli chodzi o program Volume Licensing tutaj mamy duże pole manewru, wszystkie licencje Windows 10 nabyte w tej dystrybucji dają nam możliwość downgrade’u do każdej wcześniejszej wersji systemu. Posiadając odpowiednio zalicencjonowaną edycję Windows 10 Enterprise możemy obniżyć również edycję systemu, a nie tylko jego wersję – wynika to z tego, że posiadając licencję Enterprise generalnie posiadamy również licencję Pro systemu (Enterprise można uzyskać za pośrednictwem Upgrade).

System Windows w edycji Home nie uprawnia do obniżenia wersji.

System Windows 10 Education nabyty w programie Volume Licensing posiada takie same uprawnienia do downgrade co Windows 10 Enterprise (VL) w tabeli powyżej.

Dla zaciekawionych tematem o Windows zapraszam po więcej informacji do artykułu Bartka: Licencjonowanie Systemu Windows 10

Office

Downgrade Rights dotyczące oprogramowania Microsoft Office możemy uzyskać tylko poprzez zakup tego produktu w kanale dystrybucji Volume Licensing.
Musimy również pamiętać o tym, że w przypadku pakietu Office nie można obniżać jego edycji !

Przykład błędnego licencyjnie procesu downgrade

PRODUKT OBECNY (PRZED DOWNGRADE) – Microsoft Office Professional Plus 2016 VL
PRODUKT DOCELOWY (ZAMIERZONY DOWNGRADE) – Microsoft Office Standard 2013 VL

Przykład poprawnie licencyjnego procesu downgrade

PRODUKT OBECNY (PRZED DOWNGRADE) – Microsoft Office Professional Plus 2016 VL
PRODUKT DOCELOWY (ZAMIERZONY DOWNGRADE) – Microsoft Office Professional Plus 2007 VL

Posiadając poprawnie zalicencjonowany produkt Office Professional Plus 2016 mamy prawo do downgrade każdej jego wcześniejszej wersji m.in. Microsoft Office Professional Plus 2013, Office Professional Plus 2010 i Office Professional Plus 2007.

Office 365 w formie subskrypcji nie ma prawa do downgrade. Jesteśmy zobowiązani do korzystania z najnowszej wersji oprogramowania.

Możemy również spotkać się z licencją PKC (Product Key Card) pakietu Office – podobnie jak inne dystrybucje tj. FPP czy OEM nie posiadają one prawa downgrade.

Windows Server

Większość produktów Windows Server dostarczonych w programie OEM wraz z systemem operacyjnym Windows Server 2003 R2 lub wzwyż uprawniają użytkownika do downgrade’u.
Kanał FPP oferuje downgrade w bardzo ograniczonym stopniu (nie jest zalecane kupowanie tych licencji jeśli planujemy downgrade). Z sytuacji rynkowej można zaobserwować, że licencje FPP dla najnowszych produktów serwerowych są coraz to mniej dostępne.
Wszystkie produkty Windows Server uzyskane przez Volume Licensing posiadają prawo downgrade.

W produktach Microsoft Windows Server możemy obniżać nie tylko wersję ale także i edycję !

Windows Server 2016 Datacenter może być obniżony do każdej wersji w edycji Standard, Essentials, Datacenter, Enterprise oraz Foundation.
Windows Server 2016 Standard może być obniżony do każdej wersji w edycji Essentials, Standard, Foundation oraz Enterprise.
Windows Server 2016 Essentials może być obniżony do każdej wersji w edycji Essentials oraz Foundation.
Ogólne warunki licencyjne dot. używania oprogramowania nie zmieniają się w przypadku przejścia przez proces downgrade.

Windows Server CAL

Licencje dostępowe CAL (Client Access License) i EC (External Connector) zezwalają na dostęp do usług serwerowych oprogramowania Microsoft Windows Server wraz z wsteczną kompatybilnością licencji.

Wskazówka: Licencja CAL na Windows Server 2012 obejmuje w zestawie także licencje dostępową na produkt Windows Server 2012 R2.

Portal VLSC

Poprzez portal Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC) możemy uzyskać dostęp do wszystkich informacji dotyczących licencji naszych zakupionych produktów w dystrybucji VL – licencjonowania zbiorowego. Posiadając dostęp do witryny możemy w łatwy sposób pobrać nasz produkt i jego klucz aktywacyjny. Podczas, gdy przysługuje nam prawo downgrade danego produktu to witryna dostarczy nam nośnik z wsteczną wersją oprogramowania. Na ogół centrum VLSC zapewnia dostęp do pobrania aktualnej (N) oraz dwóch ostatnich (N-2) wersji produktów.

Podsumowanie

W środowiskach klienckich najczęściej spotykam się z błędnie przeprowadzonym procesem downgrade w pakietach Office. Głównym problemem jest nabywanie licencji innej niż w kanale dystrybucyjnym Volume Licensing. Mimo wszystko zachęcam do korzystania zawsze z najnowszej i aktualnej wersji danego oprogramowania. Z dzisiejszym postępem technologicznym powinniśmy sięgać po najbardziej innowacyjne rozwiązania.

Polub nas i śledź nas: