Oprogramowanie SQL możemy obecnie zakupić w dwój modelach licencyjnych: na serwer + licencje dostępowe lub na rdzeń. W przypadku pierwszego wariantu, licencją pokrywamy serwer fizyczny lub wirtualny, a licencjami dostępowymi pokrywamy wszystkich użytkowników lub wszystkie urządzenia, które korzystają z zasobów serwera. W drugim przypadku, musimy pokryć wszystkie rdzenie fizyczne (jeżeli uruchomimy SQL lokalnie) lub wszystkie rdzenie przypisane do maszyny wirtualnej, jeżeli uruchomimy SQL w środowisku wirtualnym.

Który model jest lepszy, bardziej optymalny, tańszy, wygodniejszy? Nie ma na te pytania jednej odpowiedzi, gdyż zależy to o wielu czynników. W zależności od liczby użytkowników, specyfikacji sprzętowej serwera, środowiska w jakim uruchomimy oprogramowanie i innych indywidualnych parametrów, odpowiedź na powyższe pytania może się znacznie różnić.
Każda firma powinna przeprowadzić szczegółową analizę przed dokonaniem zakupu, aby wziąć pod uwagę wszystkie zależności.
W przypadku SQL ogromne znaczenie ma środowisko w jakim uruchomimy SQL. Jeżeli jest to środowisko wirtualne, musimy policzyć rdzenie przypisane do maszyny wirtualnej, jednak jeżeli uruchamiamy SQL-a lokalnie, musimy pokryć licencjami wszystkie rdzenie fizyczne.

W przypadku licencjonowania w modelu „na rdzeń” użytkownicy ani urządzenia nie wymagają licencji dostępowej.

Przykład:

35 użytkowników, 1 serwer 4-ro rdzeniowy.
SQL przy takich ilościach bardziej opłacalny jest w modelu per Core, gdyż w przypadku 4 rdzeni na maszynie, powyżej 30 użytkowników wychodzi już korzystniej cenowo i możemy mieć nawet 300 (lub więcej) użytkowników i nie musimy ich pokrywać licencją CAL, gdyż mamy już pokryte rdzenie.

Wirtualizacja w modelu na rdzeń:

Standard

Licencjonowanie pojedynczych maszyn wirtualnych jest jedyną opcją licencjonowania SQL Server dostępną dla klientów edycji Standard, którzy uruchamiają oprogramowanie w środowisku wirtualnym w modelu licencjonowania na rdzeń.
Wymagane jest zakupienie licencji na każdy wirtualny rdzeń przydzielony do danej maszyny wirtualnej przy czym na każdą maszynę wirtualną muszą przypadać co najmniej 4 takie licencje.

Enterprise

W edycji Enterprise klienci, którzy pokryją licencjami wszystkie rdzenie fizyczne na serwerze mogą uruchomić liczbę wystąpień oprogramowania w wielu środowiskach systemu operacyjnego (fizyczne i/lub wirtualne) równą liczbie licencji na rdzeń, przypisanych do serwera.
Przykład: serwer wyposażony w cztery procesory fizyczne każdy z procesorów posiadający 4 rdzenie pokryte szesnastoma licencjami na rdzeń umożliwia uruchomienie do szesnastu maszyn wirtualnych z SQL Server bez względu na liczbę rdzeni wirtualnych przyznanych każdej maszynie wirtualnej.

Enterprise + SA

W przypadku pokrycia licencjami na rdzeń z aktywnym Software Assurance (SA) wszystkich rdzeni serwera, Klient uzyskuje możliwość uruchomienia dowolnej liczby wystąpień oprogramowania SQL Server (fizycznych i wirtualnych). Benefit ten pozwala Klientom na wdrożenie nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych (VM). Benefit ten wygasa wraz z wygaśnięciem pakietu Software Assurance.

Rekomendacja eksperta:

Polecam zakup SQL Svr Standard Core (7NQ-00806), który nie wymaga licencji dostępowych, dzięki czemu zyskujemy czas, zaoszczędzony na administracji i zarządzaniu użytkownikami oraz urządzeniami. Nie musimy już liczyć i dokładnie sprawdzać kto uzyskuje dostęp do zasobów serwera. Jeżeli pokryjemy licencją rdzenie, nowi użytkownicy, mogą zaczynać pracę od zaraz.
Jednak jeżeli w Twojej firmie nigdy liczba użytkowników nie przekroczy 30, a przez najbliższe lata raczej będzie ich w granicach dziesięciu, zespół jest w niezmienionym składzie od lat i nie występuje rotacja pracowników, polecam zakup SQL Server Standard Edition (228-10817) oraz licencje dostępowe SQL CAL (359-06322/359-06320), gdyż zarządzanie mniejszą liczbą licencji nie powinno stanowić problemu, a ostateczna wartość zakupu będzie dużo niższa.

A czym się różni edycja Standard od Enterprise? Czym jest Software Assurance?
O tym w kolejnych artykułach.

Polub nas i śledź nas: