Licencjonowanie

Pakiet Office w środowisku terminalowym (RDS)

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 5 minut!

Łączyć się zdalnie, czy nie łączyć? Oto jest pytanie, które bardzo często pojawia się na naszych skrzynkach mailowych. Kiedy zatem możemy wykorzystać pakiet Office w środowisku terminalowym? Wtedy, gdy zezwala nam na to licencja. Kiedy zatem występuje taka możliwość?

Office w środowisku terminalowym

Aby mieć uprawnienia do instalacji i korzystania z pakietu Office na serwerze RDS potrzebujemy następującej licencji:

  • Microsoft 365 Apps for enterprise (dotyczy to zarówno subskrypcji na sam Microsoft 365 Apps for enterprise oraz planów zawierających Microsoft 365 Apps for enterprise np. Office 365 E3/E5, Microsoft 365 E3/E5).
  • Microsoft 365 Apps for business, ale tylko ten zawarty w ramach subskrypcji Microsoft 365 Business Premium (jest to wyjątek licencyjny, gdyż Apps for business zawarty w subskrypcji Microsoft 365 Business Standard nie posiada takich uprawnień.).
  • Office Professional Plus (np. w ramach licencjonowania grupowego OPEN)
  • Office Standard (np. w ramach licencjonowania grupowego OPEN)

Nie zapominajmy również, że powyższe licencje są różnego typu – licencjonowane per użytkownik lub per urządzenie. Pamiętajmy zatem, że:

  • w przypadku subskrypcji M365/O365 interesuje nas liczba użytkowników (osób) korzystających z usług RDS i pakietu Office na serwerze RDS.
  • w przypadku Office Professional Plus/Standard interesuje nas liczba urządzeń za pośrednictwem, których użytkownicy korzystają z usług RDS i pakietu Office na serwerze RDS.

Użytkownik czy urządzenie?

Przypisując odpowiednią subskrypcję M365/O365 określonemu użytkownikowi (osobie), może on korzystać z pakietu Office w środowisku terminalowym niezależnie od tego, z jakiego urządzenia do takiego środowiska będzie się łączyć.

W drugim przypadku, jeśli do określonego urządzenia przypiszemy licencję np. Office Standard MOLP, dowolny użytkownik łączący się z tego urządzenia do serwera może korzystać tam z pakietu Office.

Warto też dodać, że jest jeszcze Microsoft 365 Apps for enterprise w modelu na urządzenie, ale dostępny jedynie w umowach Enterprise Agreement/Enterprise Agreement Subscription i Enrollment for Education Solutions.

Nie zapomnij o reszcie licencji!

Przypomnę również, że w takich scenariuszach musimy pamiętać też o pozostałych licencjach, które musimy posiadać, aby docelowe środowisko było poprawnie licencjonowane. Są to m.in.:

  • licencje Windows Server dla serwerów RDS
  • licencje dostępowe Windows Server CAL i Windows Server RDS CAL (dla użytkowników lub urządzeń)
  • inne licencje – zależnie od środowiska, w jakim konfigurujemy nasz scenariusz. Może się okazać, że potrzebne będą dodatkowo licencje VDA lub VDI.

Ponadto, proszę pamiętać, że zgodnie z postanowieniami licencyjnymi, taką licencję (MOLP lub subskrypcję M365/O365 w ramach CSP) możemy przepisywać pomiędzy użytkownikami/urządzeniami raz na 90 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której np. pracownik odchodzi z pracy (dla licencji per user) lub urządzenie ulegnie trwałej awarii (dla licencji per device).

Polub nas i śledź nas: