Bezpieczeństwo

Ochrona przed ransomware w Windows 10

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 3 minuty!

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje pliki lub uniemożliwia korzystanie z komputera. Najczęściej, aby odzyskać swoje dane, cyberprzestępcy żądają od nas zapłaty (okupu) za ich odblokowanie. Jeśli komputer jest podłączony do sieci, oprogramowanie ransomware może również rozprzestrzeniać się na inne komputery lub urządzenia.

Jak się zatem ochronić przed zaszyfrowaniem danych? Otóż jest to bardzo proste, jeżeli korzystamy z systemu Windows 10. Dlaczego? Ponieważ Windows Defender posiada w sobie wbudowaną funkcję, która ochroni ważne dla nas lokalizacje przed takim oprogramowaniem.

Kontrolowany dostęp do folderu

Aby uruchomić funkcję ochrony przed ransomware, możemy w pasku wyszukiwania wpisać po prostu „Kontrolowany dostęp do folderu” lub ręcznie wchodząc do Ustawień w systemie Windows 10, a następnie przejść do „Aktualizacja i zabezpieczenia” potem do „Zabezpieczenia Windows” dalej do „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”, przewinąć suwakiem w dół i wybrać opcję „Zarządzaj ochroną przed oprogramowaniem wymuszającym okup”.

Kiedy znajdziemy się już w odpowiednim miejscu, najpierw musimy włączyć tę funkcję, przesuwając suwak na pozycję „Włączone”, a następnie kliknąć „Chronione foldery” i wybrać te miejsca na naszych dyskach, w których przechowujemy cenne dla nas dane i pliki. Nie musisz stosować tej reguły dla głównego folderu Windows, gdyż ten jest domyślnie chroniony tą funkcją.

Pamiętaj jednak, że jeśli zastosujesz te reguły do folderów, z których korzystają inne aplikacje, to mogą one mieć problem z dostępem do takich plików (co potwierdzi, że zabezpieczenie działa 🙂 ). Nie ma natomiast żadnego problemu, aby przyznać wybranym aplikacjom uprawnienia dostępu do tak zabezpieczonych lokalizacji.

Polub nas i śledź nas: