Technologie

Nowości w nowym Windows

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 3 minuty!

Windows 11 stał się dostępny zaledwie kilka miesięcy temu, a Microsoft już pracuje nad kolejnymi udoskonaleniami w nowych okienkach. Tym razem padło na notatnik oraz eksplorator plików.

Ten pierwszy dostępny jest chwilowo wyłącznie dla testerów programu Insider. Windows 11 22518: Insider Preview testuje nową wersję Notatnika, która obsługuje tryb ciemny, jak i również działa z preferencjami motywów systemu, więc będzie się komponował z resztą systemu operacyjnego. Nowa aplikacja zawiera również ulepszoną funkcję znajdowania i zastępowania. Dostaje również wielopoziomową opcję cofania, która pozwoli wycofać więcej zmian niż dotychczas.

Rozszerzenia swojej funkcjonalności doczeka się również przeglądarka plików. Natomiast zmiana dotyczy wyłącznie użytkowników korzystających z wbudowanej funkcji poglądu zawartości pliku. Dotychczas paleta dostępnych wspieranych nie pozwalała na podglądanie zawartości np. plików używanych przez programistów. Teraz to się zmieni.

Dzięki PowerToys gigant z Redmond testował dodatki do Eksploratora plików, aby rozszerzyć domyślne możliwości okienka podglądu. Istniejące rozszerzenie PowerToys dodaje możliwość podglądu np. plików SVG, co jest szczególnie przydatne dla programistów i twórców stron internetowych. Microsoft planuje zintegrować funkcję podglądu plików edytora Monaco z okienkiem podglądu Eksploratora plików. Monaco jest popularnym edytorem kodu dla kodu VS, a PowerToys będzie go używać do łatwego stosowania podglądu tekstu do dużej liczby typów plików.

Źródła:
https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/12/07/redesigned-notepad-for-windows-11-begins-rolling-out-to-windows-insiders/
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/file-explorer

Polub nas i śledź nas: