Ten artykuł rozpoczyna serię moich wpisów, którą nazwałem „Przeglądem narzędzi do inwentaryzacji oprogramowania”. W pierwszej części opiszę oprogramowanie Lansweeper.

Lansweeper to program do inwentaryzacji i zarządzania oprogramowaniem. Narzędzie nieznanej w Polsce firmy „Hemoco bvba” wyróżnia się na tle konkurencji skutecznością i metodyką działania. W tym artykule przyjrzymy się funkcjonalności tego programu z perspektywy audytora, dla którego precyzyjność i wiarygodność danych ma ogromne znaczenie.
Konsola programu
Dostęp do konsoli programu realizowany jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Sama konsola nie jest rozbudowana graficznie i nie ma tu żadnych zbędnych animacji. Na pierwszy zrzut oka może wydawać się trochę przestarzała, ale spełnia swoje zadanie. Dane w konsoli są kategoryzowane. Krótkie omownie kategorii:
Dashboard — Miejsce, w którym możemy podpiąć najważniejsze raporty i wykresy, do własnej personalizacji.
Assets — Zbiór urządzeń przeskanowanych przez Lansweeper. Zawiera dane na temat sprzętu, użytkowników, urządzeń peryferyjnych, sieciowych i wiele więcej.
Reports — Zbiór raportów wygenerowanych na podstawie zebranych danych przez Lansweeper.
Software — Wykryte oprogramowanie na przeskanowanych urządzeniach oraz jego klucze licencyjne. Możemy tutaj również wprowadzić swoje licencje i zarządzać nimi.
Helpdesk — Część konsoli odpowiedzialna za zgłoszenia użytkowników. W tym miejscu administratorzy prowadzą konwersacje z użytkownikami oraz próbują im pomóc.
Knowledgebase — Baza wiedzy programu. W tym miejscu zarządzamy bazą wiedzy organizacji dostępną dla wybranych przez nas oddziałów, użytkowników.
Calendar — Kalendarz użytkownika lub działu, do którego należy użytkownik.
Deployment — Część odpowiedzialna za zdalną instalację oprogramowania.
Configuration — Tu zmienimy konfiguracje programu, ustawimy domyśle adres e-mail, wprowadzimy licencję itp.
Community — Odnośniki do forum Lansweeper, na którym znajdziemy najnowsze informacje, raporty społeczności, zgłosimy błąd itp.

Dashboard programu Lansweeper świeżo po instalacji programu.

Metody zbierania danych

Lansweeper jak większość programów do inwentaryzacji oprogramowania wykorzystuje protokół WMI. (ang. Windows Management Instrumentation). Dzięki czemu nie musimy instalować klienta programu na stacjach roboczych, a inwentaryzacje można zacząć już po instalacji programu. Poza WMI program korzysta również z protokołów SNMP oraz SSH.

Lansweeper umożliwia skanowanie sieci za pomocą zakresów IP lub z wykorzystaniem Active Directory. Każdy skan możemy dostosować do własnych potrzeb. Możemy ustawić skanowanie cykliczne np. skan tylko w czwartki, co miesiąc itp. Możemy stworzyć listę wykluczonych urządzeń lub dodać niestandardowe elementy skanowania takie jak gałęzie rejestru lub pliki spełniające dane kryteria. Jest to ważny składnik programu, ponieważ mało popularne oprogramowanie może nie znajdować się jeszcze we wzorcach, a konkretne gałęzie rejestru mogą uzupełnić raporty Lansweeper o cenne informacje.
Lansweeper jest oprogramowaniem bezagentowym. Oznacza to, że nie potrzebujemy klienta końcowego programu na każdym urządzeniu, które chcemy zinwentaryzować. W katalogu programu znajdziemy skaner offline, dzięki któremu możemy przeskanować urządzenia znajdujące się poza siecią lub z niedrożną komunikacją . Skaner jest w pełni konfigurowalny. Możemy skonfigurować parametry wysyłania skanu do serwera, tak aby możliwa była jego integracja ze skryptem logowania na kontrolerze domeny lub bezpośrednio do serwera z zainstalowaną konsolą Lansweeper.

Uwaga: Niestety w większości przypadków WMI na stacjach roboczych domyślnie jest wyłączone lub niepoprawnie skonfigurowane, dlatego pierwszy skan może okazać się mało skuteczny. Firma Hemoco bvba wraz ze swoim programem udostępniła paczkę narzędzi do testowania połączenia. Przy ich wykorzystaniu jesteśmy w stanie zdiagnozować, stan połączenia z danym urządzeniem. Narzędzia te znajdują się w katalogu instalacyjnym programu. Porady dotyczące problemów z WMI oraz skanowaniem znajdują się na stronie producenta.

Przykład jednego z narzędzi diagnozujących połączenie dołączonych wraz z programem Lansweeper.

Jakość danych i prezentacja danych

Dane zebrane przez program Lansweeper przechowywane są w bazie SQL stworzonej podczas instalacji lub wskazanej przez Państwa. W konsoli możemy przeglądać dane pojedynczych urządzeń lub grupować zebrane informacje za pośrednictwem raportów. Po instalacji program zawiera aż 387 domyślnych raportów. Dane prezentowane są w formie tabeli, a raporty możemy wyeksportować do popularnych formatów jak np. xml czy .csv. Dzięki temu przygotowanie regularnych raportów dotyczących zarządzania oprogramowaniem nie jest czasochłonne, a ewentualny audyt oprogramowania firm trzecich w organizacji nie sprawia, żadnego problemu dla działu IT . Raporty dostarczane wraz z Lansweeper w zupełności wystarczają do inwentaryzacji oprogramowania firmowego. Dla bardziej wymagających administratorów twórcy programu umożliwiają edytowanie domyślnych raportów, a także tworzenie nowych. Do tego celu wykorzystywany jest kreator, dzięki czemu nawet osoba nieznająca składni SQL (ang. Structured Query Language) może tworzyć swoje własne raporty.

Dane zbierane przez Lansweeper są aktualizowane zgodnie z zadeklarowanym przez Państwa harmonogramem. To od Państwa zależy, co ile będą odświeżane informacje w programie. Zaktualizowanie danych w raportach nie wymaga od Państwa żadnego działania. Możemy nawet zaktualizować dane z urządzeń tylko z wybranego przez Państwa raportu.

Ciekawostka: Na forum programu Lansweeper znajduje się wiele ciekawych raportów stworzonych przez społeczność programu. Dzięki czemu możemy w łatwy sposób pobrać ciekawe raporty stworzone przez entuzjastów programu np. status instalacji poprawek dla systemów z wykrytymi ostatnio lukami bezpieczeństwa Meltdown i Spectre.

Podsumowanie

Lansweeper to praktyczny program do zarządzania i inwentaryzacji oprogramowania. Z uwagi na rozbudowane możliwości personalizowania raportów, jak również możliwości konfiguracyjne warto rozważyć jego wdrożenie. Poza opisanymi w artykule funkcjonalnościami, program oferuje wiele więcej (np. zdalna instalacja paczek MSI (ang. Microsoft Installer), czy moduł helpdesk) nie jest to jednak częścią tego artykułu, a zainteresowanych odsyłam do strony producenta 😊
www.lansweeper.com

Polub nas i śledź nas: