Technologie

Microsoft Office 2013 odchodzi na emeryturę?

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 3 minuty!

Microsoft Office to jeden z popularniejszych pakietów narzędzi biurowych, z którym większość z nas miała zapewne do czynienia. Niebawem natomiast starsze wersje pozostaną dla wielu użytkowników już tylko historią, bowiem zmienią się wymagania dotyczące połączenia się takimi pakietami z usługami Office 365 / Microsoft 365.

Od 1 listopada 2021 nasza aplikacja np. Outlook będzie musiała być w wersji co najmniej 2013 z dodatkiem Service Pack 1 (oraz najnowszymi łatkami), aby móc współdziałać z usługami 365. Wszystkie pakiety Office 2013 w wersji wcześniejszej niż 15.0.4971.1000 (oraz oczywiście wersje 2010, 2007 itd.) nie będą wspierane przez giganta w działaniu z usługami 365.

Oczywiście te pakiety nagle nie przestaną nam działać, natomiast ich funkcjonalność ograniczy się wyłącznie do ich lokalnego wykorzystania. Jak podaje Microsoft – jest jeszcze grono klientów, które korzysta ze starszych rozwiązań.

Dlaczego „stary Office” nie będzie wpierany?

Jest ku temu wiele powodów, a najbardziej oczywistym z nich jest chyba postęp technologiczny. Niestety, ale zaprojektowane kilkanaście już lat temu rozwiązania są najzwyczajniej w świecie przestarzałe, nie współgrają z nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, nie oferują tylu możliwości co nowsze wersje lub po prostu nie są już wystarczająco bezpieczne w zderzeniu z nowymi sposobami łamania zabezpieczeń.

Pamiętajcie również o podwyżkach cen licencji, o których pisaliśmy na łamach jednego z wcześniejszych wpisów – od października (czyli za około tydzień od pojawienia się tego artykułu) ceny licencji na pakiety Office wzrosną o około 5% w kanale MOLP. Być może jest to ostatni dzwonek na wymianę starszych pakietów Office na nowsze w jeszcze atrakcyjnych cenach.

Polub nas i śledź nas: