Technologie

Microsoft Edge z ponad 600 milionami nowych użytkowników

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 5 minut!

Przeglądarka internetowa od giganta z Redmon nigdy nie cieszyła się zbytnią popularnością wśród użytkowników. Bardzo często i bardzo szybko była zastępowana rozwiązaniami konkurencyjnymi np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera. W Internecie nawet do dzisiaj panuje pewne przekonanie o niedoskonałości poprzednika Microsoft Edge – przeglądarki Internet Explorer, która najzwyczajniej w świecie była wolniejsza i po prostu mniej przyjemna w codziennym użytkowaniu od swoich konkurentów. Do dzisiaj memy z jej udziałem wzbudzają uśmiech na twarzy jak ten poniżej, opublikowany w kwietniu 2017 roku (czyli 4 miesiące po Nowym Roku):

Czasy się jednak zmieniają, a sama przeglądarka Microsoftu przeszła w ostatnim czasie sporo udoskonaleń. Po pierwsze Internet Explorer został zastąpiony przez Microsoft Edge właśnie. Niedawno natomiast doszło do kluczowej zmiany – przeglądarka zyskała nowy silnik Chromium.

Nowy silnik, nowy Edge.

Chromium to przeglądarka internetowa o otwartym kodzie źródłowym, co pozwala na jej dostosowanie w zależności od potrzeby, a której rozwój nadzoruje Google.

Podobnie jak w przypadku AOPS (Android Open Source Project) z Chromium również mogą skorzystać wszyscy zainteresowani – więc skorzystał i Microsoft. Tak jak w przypadku AOSP, Chromium może zostać rozbudowany o własne rozwiązania. Podobnie jak w przypadku urządzeń z systemem Android, który jest dostosowany poprzez danego producenta przy pomocy odpowiedniej nakładki na system Android (MIUI, One UI, Timescape UI etc.)

600 milionów użytkowników!

Taka informacja o ilości nie padła co prawda bezpośrednio, lecz ktoś wychwycił taką informację w ogłoszeniu o pracę, jakie gigant z Redmont zamieścił jakiś czas temu.

Microsoft Edge ogłosił jakiś czas temu, że będzie ulepszał sieć poprzez bardziej open source’ową współpracę, podczas gdy Edge obiecuje nadal pozwalać klientom osiągać więcej. Ogólnodostępny Edge przekroczył już 600 milionów klientów i obiera świeże podejście do przeglądania, stawiając użytkownika końcowego w centrum i docierając do użytkowników tam, gdzie są, jest dostarczany w Windows 10, niższych wersjach Windows, na Mac i Androida.

Microsoft

Według NetMarketShare sytuacja przeglądarki Edge z dnia na dzień się poprawia. Nie ma tam co prawda mowy o liczbach, gdyż portal udostępnia jedynie informacje o procentowym udziale danego rozwiązania w rynku, jednak jak widać, Edge już od jakiegoś czasu przegonił w tym wyścigu przeglądarkę Firefox. Aktualnie ponad 8% rynku należy do Edge, co daje mu drugą pozycję, tuż za Google Chrome, który posiada niemal 70%.

Stan na dzień 25.01.2011
Polub nas i śledź nas: