Licencjonowanie

Licencjonowanie Windows 365

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 5 minut!

Wraz z początkiem sierpnia, jak to zawsze Microsoft ma w zwyczaju, pojawiła się aktualizacja Product Terms – tym razem skupimy się na Windows 365, nowej usłudze giganta, gdyż to dla niej pojawiły się postanowienia licencyjne. Co zatem możemy tam znaleźć? Postanowienia nie są jeszcze zbyt obszerne. Poniżej kilka informacji:

 • Dostępne produkty:
  • Windows 365 Business – w umowach MCA, MOSA
  • Windows 365 Business (with Windows Hybrid Benefit) – w umowach MCA, MOSA
  • Windows 365 Enterprise – w umowach EA, EAS, MCA, MOSA

*MCA – Microsoft Customer Agreement
*MOSA – Microsoft Online Subscription Agreement
*EA – Enterprise Agreement
*EAS – Enterprise Subscription Agreement

 • Dla planów Business obowiązuje nas standardowo ograniczenie do 300 seatów subskrypcji.
 • Zmiana przypisania licencji – zastąpienie użytkownikowi licencji Windows 365 Business/Enterprise inną licencją Windows 365 Business/Enterprise nie jest uznawane za „zmianę przypisania”, dzięki czemu możemy swobodnie dokonywać takich zmian, pomijając ogólną zasadę 90 dni.
 • Wykorzystanie usługi jako serwer – usługi nie można używać w celu wykonywania funkcji serwera dla urządzeń spoza usługi lub osób trzecich.
 • Na ten moment Product Terms podaje tylko 1 witrynę w materiałach powiązanych. Na wskazanej stronie znajdziemy sekcję FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

Ponadto warto zwrócić uwagę na istotny fakt:

Następujące powszechne postanowienia licencyjne nie mają zastosowania do oprogramowania systemu operacyjnego Windows 365: „Prawa do używania innych wersji i niższych edycji”, „Pakiet Software Assurance” oraz „Zarządzanie oprogramowaniem w ramach outsourcingu”.

Co natomiast z przypisywaniem licencji naszym użytkownikom? Tutaj również znalazło się parę zasad, są to:

 • Licencja Windows 365 Business może zostać przypisana do dowolnego użytkownika.
 • Licencja Windows 365 Business (wraz z Windows Hybrid Benefit) dostępna jest dla klientów posiadających urządzenia z ważnymi licencjami systemu Windows 10 Pro (wraz z możliwością uzyskania rabatu do nawet 16%). Każda osoba, której przypisano licencję Windows 365 Business (wraz z Windows Hybrid Benefit), musi być głównym użytkownikiem co najmniej 1 urządzenia objętego licencją na system Windows 10 Pro, a to urządzenie musi być jego głównym urządzeniem służbowym. Aby zachować uprawnienia do korzystania z obniżonych cen w ramach korzyści Windows Hybrid Benefit, Użytkownik Główny musi uzyskać dostęp do usługi z urządzenia objętego licencją Windows 10 Pro co najmniej raz w każdym okresie obowiązywania subskrypcji, w którym usługa jest używana.
 • Licencja Windows 365 Enterprise – każda osoba, której przypisano licencję Windows 365 Enterprise, musi posiadać także każdą z następujących licencji: Windows 10 Enterprise, Intune oraz Azure Active Directory P1/P2 (jako niezależne licencje lub w ramach pakietów Microsoft 365 F3/E3/E5/A3/A5/Business Premium/Student Use Benefit).

Warto zwrócić uwagę na kolejne aktualizacje Product Terms, gdyż zapewne Microsoft będzie stale dopasowywał postanowienia produktu wraz z jego rozwojem.

Polub nas i śledź nas: