Licencjonowanie

Licencjonowanie SQL Server 2019 – podstawy

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 10 minut!

SQL Server to system zarządzania relacyjną bazą danych. Często określany po prostu jako system bazodanowy. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam licencjonowanie SQL Server 2019 w środowisku lokalnym.

Elementarna zasada

Zanim przejdę do szczegółów licencjonowania SQL Server, muszę wspomnieć o elementarnej zasadzie. Licencje na oprogramowanie SQL Server przypisujemy zawsze do fizycznej maszyny, a nie do maszyny wirtualnej.

Edycje

W niniejszym artykule skupię się na dwóch edycjach SQL Server 2019:

  • Enterprise – licencjonowany w modelu na Rdzeń (per Core)
  • Standard – licencjonowany w modelu na Rdzeń (per Core) lub Serwer + CAL (Server + CAL)

Model licencjonowania Serwer + CAL (Server + CAL)

Dostępny tylko dla edycji SQL Server Standard. Na początku należy określić, czy SQL Server zostanie uruchomiony w środowisku fizycznym lub wirtualnym. W przypadku środowiska fizycznego należy przypisać licencję do każdego serwera fizycznego z zainstalowanym SQL Server. Natomiast w przypadku środowiska wirtualnego, do serwera fizycznego (hosta wirtualizacyjnego) należy przypisać tyle licencji, ile uruchomiliśmy na nim maszyn wirtualnych z zainstalowanym SQL Server.

Poniżej dwa przykłady:

Przykład 1

Firma Contoso posiada serwer fizyczny o parametrach sprzętowych dwa ośmiordzeniowe procesory (2 CPU x 8 core) i chce uruchomić na nim 1 fizyczne wystąpienie SQL Server 2019 Standard w modelu Serwer + CAL. Aby poprawnie licencjonować serwer, potrzebna jest 1 licencja SQL Server 2019 Standard.

Przykład 2

Firma Contoso posiada serwer fizyczny (host wirtualizacyjny) o parametrach sprzętowych dwa dziesięciordzeniowe procesory (2 CPU x 10 core) i chce uruchomić na nim 4 maszyny wirtualne SQL Server 2019 Standard w modelu Serwer + CAL. Aby poprawnie licencjonować serwer, potrzebne są 4 licencje SQL Server 2019 Standard.

Jak widzicie w modelu Serwer + CAL w ujęciu licencyjnym nie interesują nas parametry sprzętowe, a liczba wystąpień SQL Server. Oczywiście poza licencjami na serwer wymagane są również licencje dostępowe SQL Server CAL dla każdego użytkownika (więcej o licencjach CAL w moim poprzednim artykule) lub urządzenia korzystającego z / uzyskującego dostęp do oprogramowania SQL Server (SQL Server User CAL lub SQL Server Device CAL). Pokrycie użytkownika lub urządzenia licencją dostępową CAL uprawnia do korzystania z dowolnej liczby serwerów SQL Server należących do firmy.

Model licencjonowania na Rdzeń (per Core)

Dostępny dla edycji SQL Server Standard i Enterprise. Tutaj również na początku należy określić, czy SQL Server zostanie uruchomiony w środowisku fizycznym lub wirtualnym.

W przypadku środowiska fizycznego: do serwera fizycznego z zainstalowanym SQL Server przypisujemy tyle licencji, aby pokryć licencją każdy fizyczny rdzeń tego serwera z zachowaniem minimum 4 licencji na procesor fizyczny.

W przypadku środowiska wirtualnego: do serwera fizycznego (hosta wirtualizacynego) przypisujemy tyle licencji, aby pokryć licencją każdy wirtualny rdzeń przypisany do maszyny wirtualnej z zainstalowanym SQL Server za zachowaniem minimum 4 licencji na maszynę wirtualną.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że licencje na rdzeń SQL Server sprzedawane są w paczkach po 2 licencje.

Po pierwszym przeczytaniu powyższe zasady mogą wydawać się trochę skomplikowane, zatem najlepiej zobrazują je przykłady:

Przykład 3

Firma Contoso posiada serwer fizyczny o parametrach sprzętowych dwa ośmiordzeniowe procesory (2 CPU x 8 core) i chce uruchomić na nim 1 fizyczne wystąpienie SQL Server 2019 Standard w modelu na Rdzeń. Aby poprawnie licencjonować serwer, potrzebnych jest 16 licencji SQL Server 2019 Standard Core (8 paczek po 2 licencje każda).

Przykład 4

Firma Contoso posiada serwer fizyczny (host wirtualizacyjny) o parametrach sprzętowych dwa dziesięciordzeniowe procesory (2 CPU x 10 core) i chce uruchomić na nim 1 maszynę wirtualną SQL Server 2019 Enterprise w modelu na Rdzeń. Maszyna wirtualna będzie miała przypisanych 6 wirtualnych rdzeni. Aby poprawnie licencjonować serwer, potrzebnych jest 6 licencji SQL Server 2019 Enterpise Core (3 paczki po 2 licencje każda).

Przykład 5

Firma Contoso posiada serwer fizyczny (host wirtualizacyjny) o parametrach sprzętowych dwa dziesięciordzeniowe procesory (2 CPU x 10 core) i chce uruchomić na nim 1 maszynę wirtualną SQL Server 2019 Standard w modelu na Rdzeń. Maszyna wirtualna będzie miała przypisane 2 wirtualne rdzenie. Aby poprawnie licencjonować serwer, potrzebne są 4 licencji SQL Server 2019 Standard Core (2 paczki po 2 licencje każda). Uwaga! Nie wystarczą nam 2 licencje SQL Server 2019 Standard Core, ponieważ musimy pamiętać o zachowaniu minimum 4 licencji na maszynę wirtualną.

W modelu na Rdzeń w ujęciu licencyjnym interesują nas parametry sprzętowe oraz liczba wystąpień SQL Server. Natomiast szczególnie istotny jest fakt, iż nie są wymagane licencje dostępowe SQL Server CAL. Poprawne zalicencjonowanie serwera licencjami na rdzeń uprawnia nieograniczoną ilość użytkowników i urządzeń do korzystania z / uzyskiwania dostępu do oprogramowania SQL Server.

SQL Server Enterprise Core

Dla produktu SQL Server Enterprise Core jest jeszcze jedna zasada licencyjna. Jeżeli wszystkie rdzenie fizyczne serwera są licencjonowane produktem Enterprise, uzyskujemy uprawnienie do uruchomienia na tym serwerze tyle maszyn wirtualnych z SQL Server, ile licencji na rdzeń przypisaliśmy do tego serwera.

Przykład 6

Firma Contoso posiada serwer fizyczny (host wirtualizacyjny) o parametrach sprzętowych dwa sześciordzeniowe procesory (2 CPU x 6 core) i przypisała do niego 12 licencji SQL Server 2019 Enterprise Core (6 paczek po 2 licencje każda). Uprawnia to do uruchomienia 12 maszyn wirtualnych z SQL Server na tym serwerze.

Podsumowanie

Wdrażając SQL Server w organizacji, należy określić, czy uruchomimy go w środowisku fizycznym lub wirtualnym oraz ile użytkowników / urządzeń będzie z niego korzystała. Z mojego doświadczenia, dla małych i średnich firm (SMB – Small and Midsized Business Market), rekomendowałbym nabycie licencji w modelu na rdzeń SQL Server 2019 Standard Core (z pakietem Software Assurance) oraz uruchomienie SQL Server na maszynie wirtualnej z przypisanymi co najmniej 4 wirtualnymi rdzeniami. W kolejnych artykułach przedstawię bardziej rozbudowane scenariusze licencjonowania SQL Server (klastry wirtualizacyjne) oraz informacje o enigmatycznym pakiecie Software Assurance.

Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia w zrobieniu porządków w swoich licencjach, zawsze możesz skorzystać z naszej usługi SAM 🙂

Polub nas i śledź nas: