Licencjonowanie

Koniec MOLP i inne zmiany w 2022

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 4 minuty!

Jak już pisaliśmy wcześniej na łamach naszego bloga, ten rok da się na pewno we znaki wszystkim tym, którzy planowali zakup licencji Microsoft w programie OPEN. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, program OPEN został oficjalnie wygaszony. Taka wzmianka pojawiła się również wraz z aktualizacją dokumentu (a w zasadzie witryny) Product Terms z początkiem stycznia, gdzie czytamy:

Notice: Starting on January 1, 2022, commercial, government, education, and nonprofit organizations won’t be able to buy new or renew software licenses, Software Assurance, or online services through the Open License program. New license-only purchases should be transacted through partners in the Cloud Solution Provider program. The Product Terms will continue to show Open License as a selectable program to accommodate Open License customers who obtain new version rights through Software Assurance coverage. For more information is available here https://www.microsoft.com/licensing/news/microsoft-open-license-program-changes.

Jak zatem widać oraz zgodnie z tym, co było zapowiadane od jakiegoś czasu od 1 stycznia 2022 r. w ramach programu Open License organizacje komercyjne, rządowe, edukacyjne i non-profit nie mogą:

  • kupować nowych ani odnawiać licencji na oprogramowanie,
  • odnawiać pakietu Software Assurance,
  • odnawiać usług Online.

Jak jednak czytamy dalej, w Product Terms nadal będą dostępne zapiski dotyczące produktów zakupionych w ramach Open License, dla tych klientów, którzy w ramach swoich pakietów Software Assurance będą uzyskiwać prawa do nowszych wersji. Więcej informacji dostępne jest pod załączonym w cytacie linkiem.

Ponadto kolejna, tym razem mała zmiana dotyczy usługi Phone System, która została przemianowana na Microsoft Teams Phone Standard. W tym przypadku zmianie uległa wyłącznie nazwa, licencjonowanie pozostaje bez zmian.

Ostatnią ciekawą nowością, która pojawiła się w zasadzie jeszcze w 2021 roku, jest dodanie Azure AD Premium w Planie 1 zarówno do licencji Microsoft Teams Rooms Standard, jak i Microsoft Teams Rooms Premium.

Źródła:
https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/rooms/rooms-licensing
https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/news/microsoft-open-license-program-changes

Polub nas i śledź nas: