Licencjonowanie

Koniec certyfikatów SAM

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 4 minuty!

Witajcie!

Niedawno otrzymaliśmy od firmy Microsoft aktualizację w sprawie certyfikacji procesów Software Asset Management. Nie jest to dobra informacja dla tych, którzy cyklicznie wykonywali taki proces ze swoim partnerem w celu uzyskania takiego certyfikatu właśnie. Począwszy od 1 lipca 2021, czeka nas koniec certyfikatów SAM.

Co to oznacza?

Dla tych, którzy nie są wtajemniczeni w szczegóły, opowiem w skrócie:

Jednym z celów procesu SAM jest osiągnięcie zgodności licencyjnej. W momencie, kiedy taką zgodność osiągniemy, możemy wnioskować do firmy Microsoft o wystawienie certyfikatu, który będzie potwierdzeniem tego, że tę zgodność uzyskaliśmy. Co ważniejsze, taki certyfikat zwalnia nas z kontroli licencyjnej na okres 12 miesięcy od momentu jego wystawienia.

Kontroli, zapytacie pewnie? Otóż tak. Zgodnie z postanowieniami licencyjnymi (które akceptujemy, instalując praktycznie każdy rodzaj oprogramowania) Microsoft ma prawo w każdej chwili poprosić nas o „wyspowiadanie się” z tego ile oraz jakie licencje posiadamy, oraz jakie oprogramowanie i w jakiej ilości jest przez nas wykorzystywane. W zależności od umowy, jaką akceptujemy, godzimy się na przeprowadzenie audytu formalnego lub działań kontrolnych w innym zakresie (np. Open).

Kontroluj się SAM!

Niezależnie od tego, czy mieliście styczność, lub przeprowadzaliście kiedyś proces SAM z partnerem Microsoft, zachęcam was do tego, aby robić to regularnie! Dlaczego? Zgodność licencyjna to tylko jeden z elementów tej układanki. Warto oczywiście „być legalnym”, ale w ramach procesu SAM można nie tylko tę zgodność uzyskać, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupach licencji (mówię to z doświadczenia!), zminimalizować ryzyko biznesowe oraz prawne, jak i również zdobyć nieocenioną wiedzę o wykorzystywanym oprogramowaniu i posiadanych licencjach. Nawet nie zdajecie sobie sprawy o ile efektywniej, taniej i bezpieczniej może funkcjonować świadomy dział IT w firmie.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej lub po prostu planujecie przeprowadzenie procesu SAM w swojej firmie, skontaktujcie się z Piotrem lub Bartoszem w tej sprawie – na pewno rozwieją oni wasze wątpliwości. Kontakt do nich znajdziecie tutaj.

Polub nas i śledź nas: