Na naszym blogu pojawiło się już kilka artykułów związanych z Office 365, a mianowicie: „Co to jest Office 365?”, „Jak najkorzystniej kupić Office 365?”, a także jak uruchomić już nabytą usługę Office 365.

Dzisiaj poruszę trochę szerszy temat, a dokładniej przybliżę Wam usługę Microsoft 365 (M365), w której to skład wchodzi właśnie Office 365, o którym wspominali moi koledzy w swoich artykułach. Na początek napiszę ogólnie czym jest Microsoft 365, co wchodzi w jego skład oraz najważniejsze – dla kogo kierowana jest ta usługa.

Usługa Microsoft 365 to pakiet trzech coraz bardziej popularnych na rynku produktów od Microsoft, z których to powstał jeden pakiet ułatwiający współpracę oraz zapewniający kompleksowe bezpieczeństwo danych. Tak samo jak w przypadku Office 365 jest on licencjonowany na użytkownika. To znaczy, że licencję musi posiadać każda osoba wykorzystująca jej komponenty.

W skład usługi Microsoft 365 wchodzi:
• Pakiet Office 365
• Upgrade do Windows 10 (Pro lub Enterprise w zależności od wariantu M365, który zdecydujemy się wykorzystywać)
• Pakiet Enterprise Mobility + Security

Oczywiście możemy zakupić także poszczególne usługi osobno, jednakże koszt takiego przedsięwzięcia wzrośnie, a na nas zostanie dodatkowo nałożony obowiązek pamiętania o trzech oddzielnych subskrypcjach, a to już powoduje problemy z zarządzaniem licencjami oraz monitorowaniem daty ich wygaśnięcia.
Samą usługę Microsoft 365 aktualnie możemy nabyć w trzech wariantach. Różnią się one od siebie niektórymi funkcyjnościami. W trakcie wyboru konkretniej kierujemy się tym jakie narzędzia potrzebujemy w naszej firmie.

Wcześniej wspomniane warianty to:

Microsoft 365 Business:
Pakiet biurowy jaki zawarty jest w tej usłudze to Office 365 Business Premium. Charakteryzuje się on możliwością posiadania maksymalnie 300 użytkowników w ramach jednego tenantu. Zawiera się w nim także upgrade do Windows 10 Pro, który pozwala zaktualizować system Windows XP/7/8/8.1 Pro do najnowszej wersji oprogramowania. Oczywiście nie mogło zabraknąć także narzędzi wspierających bezpieczeństwo, co prawda nie ma tutaj pełnoprawnego pakietu Enterprise Mobility + Security (EMS), ale nadal mamy możliwość m. in.: skonfigurowania ochrony przed utratą danych oraz zabezpieczenia urządzeń użytkowników.

Microsoft 365 Enterprise (E3 lub E5):
Do wyboru w tym wariancie mamy dwie wersje M365 E3 lub E5. Pierwsza z nich posiada rozbudowane możliwości względem wariantu M365 Business. Nie ma tutaj ograniczenia co do ilości subskrypcji przypisanych do jednego tenata. Otrzymujemy także możliwość upgrade systemów Windows XP/7/8/8.1 Pro do rozwiązania przeznaczonego konkretnie do dużych firm a mianowicie Windows 10 Enterprise. W wariancie tym występuje także pełnoprawny prawny pakiet EMS (w zależności od wersji, którą wybierzemy otrzymujemy EMS E3 lub E5), o którym pisałem więcej w moim poprzednim artykule.

Microsoft 365 F1
Wariant ten przeznaczony jest dla pracowników pierwszej linii, czyli takich, którzy jako pierwsi wchodzą w interakcję z klientem. W ramach tego wariantu uzyskują oni stały dostęp do danych firmowych, poczty, kalendarza oraz całej pozostałej dostępnej zawartości. Nie zabrakło tu także tak jak w wcześniejszych wariantach możliwości upgrade do Windows 10 Enterprise, oczywiście tylko w przypadku gdy mamy odpowiednią podstawę systemową tj. Windows XP/7/8/8.1 Pro.

Dodatkowo wyżej wymienione warianty są traktowane przez Microsoft jako licencje równoważne z innymi licencjami. Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać zaglądając do Product Terms: https://www.microsoft.com/en-us/licensing/product-licensing/products w punkcie Appendix A – CAL/ML Equivalent Licenses znajduje się tabelka, która przedstawia usługi i licencje do nich równoważne.

W przypadku wyboru odpowiedniego dla Nas wariantu powinniśmy sugerować się technologiami Microsoft, które są już wykorzystywane w naszej firmie lub takimi, które planujemy wdrożyć w najbliższym czasie, gdyż może się okazać, że np. w przypadku wyboru usługi M365 E3/E5 nie będzie wymagany dodatkowo zakup licencji Windows Server CAL, gdyż usługa M365 E3/E5 jest równoważna licencji Windows Server CAL. Co wiąże się z tym, że dla wszystkich użytkowników, którzy będą mieli przypisaną tą usługę nie są wymagane oddzielnie licencje dostępowe. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jaką działalność prowadzimy i jakie narzędzia są nam potrzebne do jej wykonywania oraz w jakim stopniu chcemy mieć kontrolę nad bezpieczeństwem danych i nimi zarządzać.

Jeśli nie jesteście do końca pewni jakiego wyboru dokonać zapraszam do kontaktu z naszym działem handlowym, który pomoże w doborze odpowiedniego wariantu oraz przedstawi jak cenowo wyglądają różnice w zakupie poszczególnych usług a całego pakietu lub między pakietami.

Polub nas i śledź nas: