Bezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – co to znaczy?

Zacznij czytać teraz, a skończysz za 5 minut!

Cyberbezpieczeństwo to termin, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, a od niespełna 10 lat, bezustannie zyskuje duże zainteresowanie wśród internautów (co możemy zauważyć na poniższym wykresie). Oznacza on nic innego jak ochronę przed kradzieżą, utratą lub niewłaściwym dysponowaniem danymi.

Powyższy wykres przedstawia zainteresowanie internatów terminem Cybersecurity w latach 2004-2020.

Dlaczego jest teraz o tym tak głośno?

W ostatnich latach możemy zauważyć znaczny wzrost cyfryzacji niemal wszystkiego:

  • Maile zamiast tradycyjnych listów
  • Elektroniczne faktury
  • Podpisy elektroniczne
  • Zakupy przez Internet
  • Przelewy bankowe
  • Profil zaufany ePUAP

Następstwem postępu technologicznego jest wzrastająca cyberprzestępczość i popyt na dane osobowe.

Jak cyberbezpieczeństwo zmienia przedsiębiorstwa?

Nowoczesna firma rozwija się szybciej niż tradycyjne firmy, a tradycyjne podejście do bezpieczeństwa mające na celu maksymalną kontrolę, przestanie działać w nowej erze innowacji cyfrowych. Możliwości biznesowe, rozwój, podejmowanie decyzji i oczekiwania będą musiały być rozwiązane w sposób terminowy i skuteczny, wymagając nowych umiejętności i praktyk.

Istnieje wiele dowodów na to, że cyberprzestępczość wymaga ludzi, procesów i technologii, jednak ludzie i procesy nie zostały jeszcze tak zaangażowane, jak technologia. Cyberbezpieczeństwo w wielu organizacjach kwalifikowane jest jako problem techniczny, obsługiwany przez osoby techniczne. Dzięki przyspieszeniu cyfryzacji działalności gospodarczej kluczowe znaczenie ma zmiana zachowania i zaangażowanie – od pracowników do klientów. Cybersecurity musi pomieścić i zaspokajać potrzeby ludzi poprzez proces i zmiany kulturowe.

Jednak jak wiemy z praktyki, idealny system nie istnieje. A przekładając to na realia w polskich firmach, dobrze wiemy, że w organizacjach z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, nie są zatrudniane dedykowane, kilkunastoosobowe działy, które całą dobę czynnie monitorują wszystkie podejrzane ruchy w sieci. Warto zatem weryfikować cyklicznie swoją infrastrukturę pod kątem bezpieczeństwa z pomocą specjalistów, którzy mają niezbędną wiedzę i narzędzia. Dzięki takim działaniom, jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zredukować potencjalne cyberataki.

Ostrożności nigdy za wiele..

Nawet jeżeli jesteśmy przekonani, że nasze środowisko jest bezpieczne, warto upewnić się, że faktycznie tak jest. Jeżeli jednak jest inaczej, lepiej dowiedzieć się tego od Partnera biznesowego niż od konkurencji.
Producenci oprogramowania oraz dostawcy rozwiązań chmurowych, coraz mocniej stawiają na bezpieczeństwo i powołują specjalne oddziały. Microsoft zainwestował ponad 15 miliardów dolarów w infrastrukturę w chmurze i inwestuje ponad 1 miliard dolarów rocznie w ochronę. Ponad 200 usług w chmurze, przechowywane w ponad 100 centrach danych z ponad milionem fizycznych serwerów, jest połączonych za pośrednictwem jednej z trzech największych sieci na świecie.

Polub nas i śledź nas: