Od początku wakacji na naszym profilu na Linkedin (do którego śledzenia z resztą bardzo serdecznie zapraszam) rozpoczęliśmy tworzenie tematycznych postów. Wakacje upłynęły nam pod hasłem „Wakacje z Windows Server” prześwietliliśmy temat licencjonowania tego produktu, lecz wszystko się kończy i tak też nadszedł czas na koniec naszych wakacji z Windows Server. Kolejny temat, jaki wybraliśmy do rozpracowania to bezpieczeństwo w Office 365. Wrzesień w naszej firmie został okrzyknięty mianem  „Bezpieczny wrzesień” i właśnie w tej publikacji chciałbym nawiązać tematycznie do tego tematu. Postaram się przybliżyć Wam pakiet, który można dodatkowo zakupić do Office 365, aby podnieść bezpieczeństwo naszych danych w organizacji a co za tym idzie spełnić w pewnym zakresie wymogi, jakie stawia przed nami RODO mowa tu oczywiście o pakiecie Enterprise Mobility + Security zwanym także w skrócie EMS.

Pakiet Enterprise Mobility + Security dostępny jest w dwóch wariantach: E3 oraz E5.

https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/product-licensing/enterprise-mobility-security.aspx

Plan E3 jest zbiorem podstawowych usług, a w jego skład wchodzą:

 • Azure Active Directory Premium P1
 • Usługi Intune
 • Azure Information Protection P1
 • Advanced Thread Analystics

W powyższym planie znajduje się wszystko, czego twoja organizacja potrzebuje do ochrony danych. Plan E5 idzie o krok dalej, zapewniając jeszcze większą ochronę opartą o monitorowanie i poddawanie analizie wzorców działań wykonywanych przez użytkowników, a także stosując inteligentną klasyfikację danych oraz możliwość kontrolowania danych udostępnianych poza naszą organizację.

W planie E5 znajdziemy usługi, które wchodzą w skład planu E3 oraz dodatkowo:

 • Cloud App Security
 • Azure Advanced Threat Protection

Azure Active Directory Premium oraz Azure Information Protection w EMS E5 występują w wyższym planie (P2) zapewniając jeszcze większe możliwości konfiguracyjne i bezpieczeństwo.

W nowoczesnych organizacjach, gdzie użytkownicy coraz częściej pracują poza siedzibą organizacji, dane firmowe są w bardzo wysokim stopniu narażone na ryzyko wycieku. Zarządzanie sprzętem komputerowym, tabletami oraz telefonami przez dział IT jest o wiele trudniejsze a wręcz niemożliwe, kiedy nie ma żadnego narzędzia, które skupiałoby wszystkie te mobilne urządzenia w jednym miejscu.

Wdrażając wcześniej wymienione usługi z pakietu Enterprise Mobility + Security możemy wprowadzić w naszej organizacji przykładowo:

 • Uwierzytelnianie wieloskładnikowe za pomocą którego możemy ustawić weryfikację logowania poprzez połączenia telefoniczne, wiadomości sms lub powiadomienia w aplikacji mobilnej.
 • Dostęp warunkowy co za tym idzie, możemy określić jakie urządzenia naszych pracowników są autoryzowane, aby uzyskiwać dostęp do chronionych danych.
 • Zaawansowane raportowanie bezpieczeństwa tj. monitorowanie podejrzanej aktywności, próbach uzyskania dostępu itd.
 • Zarządzenie urządzeniami przenośnymi np. prywatnymi telefonami, tabletami pracowników, na których korzystają z firmowego konta pocztowego. W przypadku, gdy taki pracownik przestanie już u nas pracować, możemy zdanie usunąć z jego urządzenia wszystkie nasze firmowe dane.
 • Szyfrowanie poufnych danych, definiowanie praw użytkowników do plików oraz śledzenie i odwoływanie dostępu do dokumentów, które udostępniamy np. naszym klientom.
 • Integrację naszego lokalnego Active Directory z usługami chmurowymi, dzięki czemu możemy skonfigurować jedno hasło dostępowe do naszego konta w AD oraz usług chmurowych.

Pakiet EMS daje nam dostęp do ważnych oraz podstawowych usług pod względem bezpieczeństwa danych i rozwiązuje większość problemów związanych z zarządzaniem nimi. W świecie ciągle rozwijającej się technologii i oprogramowania a co za tym idzie, coraz większej możliwości znalezienia luk w zabezpieczeniach można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że w ciągu najbliższych kilku lat zestaw usług, jakie zawiera EMS, będzie posiadała każda firma, która świadomie chce zarządzać bezpieczeństwem swoich danych oraz zapobiegać potencjalnym możliwością ich wycieku.

 

 

Polub nas i śledź nas: